Gdy z nawietrzaka wieje chłodem…

Dlaczego nawietrzaki ścienne, w polskich warunkach klimatycznych, powinny być wyposażone w dodatkową-  ręczną regulację nawiewu?

 

•    Dane opublikowane przez producenta ANJOS

Powyższy wykres obrazuje jak działa regulacja ciśnieniowa w nawiewniku ściennym francuskiej firmy ANJOS.

Punkt A wskazuje na zakładaną w projekcie wartość przepływu (nawiewu) powietrza przez urządzenie do pomieszczenia.
Punkt B wskazuje na bardzo często występujący w praktyce poziom ciśnienia na elewacji, w której zamontowany jest nawiewnik (dlatego okna badane są m.in. przy poziomie ciśnienia powietrza zewnętrznego 150Pa).
O ile nadmiarowe  powietrze  (np. 50 m3/h przy 100Pa jak pokazuje punkt B na wykresie)  w porze „ciepłej” z reguły nie stanowi problemu użytkowego, gdyż temperatura napływającego do pokoju powietrza jest dość wysoka np. +15…20 st. C jesienią, o tyle taka ilość powietrza o temperaturze „zimowej” np. -5 st. C lub -10 st. C – to już BARDZO POWAŻNY PROBLEM dla użytkownika, który odbiera to jako olbrzymią uciążliwość i natychmiast stara się ograniczyć nawiew „zimna” do pomieszczenia (pokoju).

O ile urządzenie będzie wyposażone w ręczny, dodatkowy regulator nawiewu, użytkownik po prostu przymknie ten nawiewnik stosownie  do swoich potrzeb, gdy na dworze panuje wichura, a uchyli z powrotem, jak pogoda na zewnątrz ustabilizuje się.

Dlatego wszystkie nawietrzaki ścienne produkowane w krajach o chłodnym klimacie wyposażone są w ręczną regulację przymknięcia.   

 

O tych właściwościach powinni pamiętać zarówno architekci, projektanci instalacji sanitarnych ale przede wszystkim inwestorzy, na których to w ef